👤

o persoana cumpara 4 kg de pere cu 2 lei/kg si 6 kg de prune cu 1,5 lei/kg .Cat costa un kg de fructe cumparate? Va rog sa ma ajutati, am nevoie si de explicatie nu doar de rezolvare.

Răspuns :

4x2=8
6x1.5=9
8+9=17:2=8.5
 gaseste jumatatea