Răspuns :
1) 3x² - 0,7 =-0,22
3x² =-0,22+0,7
3x² =0,48
x²=0,16
x=0,4
2) (5-x)² + 1,9 = 2,15
(5-x)² = 2,15 -1,9
(5-x)² = 0,25
5-x = 0,5
x=5-0,5
x=4,5
b) O banca ofera 10% dobinda anuala compusa.
Ce suma va fi pe cont peste 3 ani daca depunem 1000 lei?
1000*10%=100
1000+100=1100
1100*10%=110
1100+110=1210
1210*10%=121
1210+121=1331
Ce suma va fi pe cont peste 4 ani daca depunem 5000 lei?
5000*10%=500
5000+500=5500
5500*10%=550
5500+550=6050
6050*10%=605
6050+605=6655
6655*10%=665,5
6655+665,5=7320,5
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!