👤

O persoana cumpara de la magazin 4 kg de pere a 2 lei kilogramul si 6 kilograme de prune a 1,5 lei kilogramul.Cat a costat in medie un kg de fructe cumparate?

Răspuns :

4*2 = 8 (kg pere)
6*1.5 = 9 (kg prune)
9+7 = 17 (in total)
in medie 2 lei kg pere