👤

O persoana cumpara 2kg de mere cu 3lei/kg si 4 kg de prune cu 1,5lei/kg
Un kg de fructe face in medie... lei/kg


Răspuns :

cat costa un kg de mere?
3/2=1.5
cat costa un kg de prune?
4/1.5=2.6