👤

Matix a cumparat 5 mere, 4 pere si 3 gutui,platind 76 de lei,iar Literina a cumparat 5 gutui, 4 pere si mere,platind 68 lei.
Cati lei costa fiecare,stiind ca poti cumpara 4 gutui cu banii pe pe doua mere?


Răspuns :

8 lei : 2 = 4 lei o gutuie 
4 lei · 4 = 16
16 : 2 = 8 un mar
8 lei · 5 + 3 · 4 lei = 52 lei  5 mere + 3 gutui
76 lei - 52 =  24 lei  4 pere
24 lei : 4 = 6 lei  o para