Matix a cumparat 5 mere, 4 pere si 3 gutui,platind 76 de lei,iar Literina a cumparat 5 gutui, 4 pere si mere,platind 68 lei.
Cati lei costa fiecare,stiind ca poti cumpara 4 gutui cu banii pe pe doua mere?
8 lei : 2 = 4 lei o gutuie 4 lei · 4 = 16 16 : 2 = 8 un mar 8 lei · 5 + 3 · 4 lei = 52 lei 5 mere + 3 gutui 76 lei - 52 = 24 lei 4 pere 24
lei : 4 = 6 lei o para
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!