Răspuns :
Pentru simplitate, consideram ca din fiecare avem aceeasi cantitate x moli
compusii sunt: NO, N2O, NH4NO2, CH3-NO-CH3
1mol N2.............28g
0,5x moli ...........14x
namestec=0,5x+x+x+0,5x=3x
mamestec=14x+28x+28x+14x=84x
Mamestec=mamestec/namestec=84x/3x=28g/mol
namestec=mamestec/Mamestec=2,299/28=0,0821moli
pV=nRT => 1*V=0,0821*0,082*(273+150)=2,848l=2,848*10^(-3)m³
b)
consideram masa molara a azotului atmosferic=masa molara a aerului
Maer=28,9g/mol
Maer=(mazot+margon)/(nazot+nargon sau namestec)
notam raportul molar azot:argon=x:y
mamestec=28x+40y
namestec=x+y
28,9(x+y)=28x+40y => 0,9x=11,1y
x=12,33333y
28,9=2,3102/(x+y)
x+y=2,3102/28,9=0,08
13,3333y=0,08 => y=0,006moli
x=12,333333*0,006=0,074moli
% molare = % volumetrice
%azot=0,074*100/0,08=92,5%
%argon=0,006*100/0,08=7,5%
compusii sunt: NO, N2O, NH4NO2, CH3-NO-CH3
1mol N2.............28g
0,5x moli ...........14x
namestec=0,5x+x+x+0,5x=3x
mamestec=14x+28x+28x+14x=84x
Mamestec=mamestec/namestec=84x/3x=28g/mol
namestec=mamestec/Mamestec=2,299/28=0,0821moli
pV=nRT => 1*V=0,0821*0,082*(273+150)=2,848l=2,848*10^(-3)m³
b)
consideram masa molara a azotului atmosferic=masa molara a aerului
Maer=28,9g/mol
Maer=(mazot+margon)/(nazot+nargon sau namestec)
notam raportul molar azot:argon=x:y
mamestec=28x+40y
namestec=x+y
28,9(x+y)=28x+40y => 0,9x=11,1y
x=12,33333y
28,9=2,3102/(x+y)
x+y=2,3102/28,9=0,08
13,3333y=0,08 => y=0,006moli
x=12,333333*0,006=0,074moli
% molare = % volumetrice
%azot=0,074*100/0,08=92,5%
%argon=0,006*100/0,08=7,5%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!