👤

Daca 3 kilograme si 1/2 de mere costa 21 lei, cat o sa coste 5kilograme si 1/2?

Răspuns :

1/2=0,5
3+0,5=3,5
3,5 kg costa 21 lei
5,5 kg............x lei
x=(21x5,5):3,5
=115,5:3,5
=33 lei