Răspuns :
(4×2)+(5×2)+6000+3000+584=8+10+9584=9602
a=1354+1846=3200
b=3638+383=4021
c=564+649+855 =2068
a+b+c=3200+4021+2068=9289
Intr-o livada erau 2130 de pomi fructiferi.Nuci si peri erau 1040,iar meri cu 590 mai multi decat nuci. Cati pomi de fiecare fel sunt?
n=nuci
m=meri
p=peri
n+p=1040
m=n+590
m+n+p=2130
m=2130-(n+p)=2130-1040=1090
n=m-590=1090-590=500
p=1040-n=1040-500=540
a=1354+1846=3200
b=3638+383=4021
c=564+649+855 =2068
a+b+c=3200+4021+2068=9289
Intr-o livada erau 2130 de pomi fructiferi.Nuci si peri erau 1040,iar meri cu 590 mai multi decat nuci. Cati pomi de fiecare fel sunt?
n=nuci
m=meri
p=peri
n+p=1040
m=n+590
m+n+p=2130
m=2130-(n+p)=2130-1040=1090
n=m-590=1090-590=500
p=1040-n=1040-500=540
1) 9602 ; 2) 9289 ; 3) 1090 meri , 500 nuci , 540 peri ( Explicatie : n + p = 1040 ; toti pomii = 2130 atunci m e diferenta , adica 1090. m = n + 590. deci n = 500 . si ultimii , p = 540 adica ce ramane )
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!