👤

La o alimentară exista 30 Kg de mere calitatea I , la prețul de 6 lei/kg, 40 kg de mere calitatea a II -a , la prețul de 4 lei/kg , și 130 kg de mere calitate a III -a , la prețul de 2 lei/kg.
a) CE SUMA SE ÎNCASEAZĂ DACĂ ESTE VÂNDUTĂ ÎNTREAGA CANTITATE DE MERE??????

b) CARE ESTE PREȚUL MEDIU AL UNUI KILOGRAM DE MERE????


40 de puncte + un Mulțumesc + 5 STELUȚEEEEEEEE.........
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Răspuns :

pentru a)
30x6+40x4+130x2=180+160+260=600 lei

pentru b) calculam mai intai cantitatea totala de mere
30+40+130 = 200
Pretul mediu va fi 600lei:200kg=3 lei/kg
ce suma se incaseaza?
 6 x 30 + 4 x 40 + 2 x 130 = 180 + 160 + 260 = 340 + 260 = 600 lei
care este pretul mediu?
aflam mai intau cate kg s-au vandut in total
30 + 40 + 130 = 70 + 130 = 200 kg
600 : 200 = 3
pretul mediu este de 3 lei pe kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari