Răspuns :
În total a platit 900 de mii de lei deci pe kg sa platit 2 mii de unde reiese ca prima lada avea 100 de kg a doua 200 de kg iar a treia 150 de kg .
Cat a costat II lada de mere?
200.000 leix2=400.000 lei
cat a costat III lada?
400.000lei-100.000lei=300.000 lei
Cati lei au costat 450 kg mere?
200.000lei+400.000lei+300.000lei=900.000lei
cat a costat 1kg de mere?
900.000lei:450=2000 lei
cate kg de mere au fost in I lada?
200.000lei:2.000lei=100kg
cate kg au fost in II lada?
400.000lei:2000lei=200kg
cate kg au fost in III lada?
300.000lei:2.000lei=150kg
raspuns
I lada: 100kg
II lada: 200kg
III lada: 150kg
200.000 leix2=400.000 lei
cat a costat III lada?
400.000lei-100.000lei=300.000 lei
Cati lei au costat 450 kg mere?
200.000lei+400.000lei+300.000lei=900.000lei
cat a costat 1kg de mere?
900.000lei:450=2000 lei
cate kg de mere au fost in I lada?
200.000lei:2.000lei=100kg
cate kg au fost in II lada?
400.000lei:2000lei=200kg
cate kg au fost in III lada?
300.000lei:2.000lei=150kg
raspuns
I lada: 100kg
II lada: 200kg
III lada: 150kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!