👤

Salut, am si eu o problema care zice asa:

O legatura de ridichi costa 3 lei.
O conopida costa 15 lei.
Un kilogram de rosii costa 10 lei.

Zice Monica: Va rog, 5 legaturi de ridichi, 1 conopida si 6 kilograme de rosii.
Vanzatoarea: Va costa numai 98 de lei, precizeaza vanzatoarea.
Zice Monica: Cred ca ati gresit calculul.
a) Pe ce proprietate a numerelor se bazeaza Monica cand nu este de acord cu suma de 98 lei?

Multumesc.


Răspuns :

o legatura de ridichi = 3 lei
o conopida             = 15 lei
1 kilogram de rosii  = 10 lei

5 legaturi  = x lei
o legatura = 3 lei

1 leg. ................................. 3 lei
5 leg .................................. x lei
_____________________________

[tex] \frac{1}{5} = \frac{3 lei}{x lei} [/tex]

[tex] \frac{5 * 3}{1 * 1} = \frac{15}{1} = 15 lei ( 5 legaturi de ridichi )[/tex]

1 kg = 10 lei
6 kg = x lei

1 kg ............................. 10 lei
6 kg .............................. x lei
__________________________

[tex] \frac{1}{6} = \frac{10}{x} [/tex]

[tex] \frac{6 * 10}{1 * 1} = \frac{60}{1} [/tex]

[tex] \frac{60}{1} = 60 lei ( 6 kg de rosii )[/tex]

5 legaturi de ridichi =  15 lei
o conopida             =  15 lei
6 kg de rosii           =  60 lei

15 + 15 lei + 60 lei
= 30 lei + 60 lei 
= 90 lei


Monica se bazeaza si pe inmultire , adunare , scadere dar mai mult pe direct proportionale sau indirect propotionale

5*3=15 lei  ridichiile
1*15=15  lei conopida
610=60 lei  rosiile
60+15+15 lei=90  lei  legumele
Monica  se  bazeaza  pe  inmultire  si  pe  suma  cand  face  aceea  afirmatie.
Sper  ca  te-am  ajutat!

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari