👤

pentru 15,5kg de fructe s-au platit 55,18 leialai cat costa2,3 kg fructe.

Răspuns :

15,5 kg _____________ 55,18 lei
2,3 kg ______________ x
[tex]x =\frac{2,3*55,18}{15,5} = \frac{126,914}{15,5} = 8,18[/tex] lei