Stim raportul dintre acizi ca fiind 3:1. Luam 3 moli de HCl si 1 mol de HNO3
amintesc: m=n*M
mHCl=36,5*3=109,5g si mHNO3=63g
ms=md*100/c
msHCl=109,5*100/36,5=300g solutie
msHNO3=63*100/63=100g solutie
cf=mdf*100/msf
mdf=mdHCl+mdHNO3=109,5+63=172,5
msf=msHCl+msHNO3=300+100=400g solutie
cf=172,5*100/400=43,125%
2)
d=ms/Vs => ms=d*Vs=1,5*200=300g solutie NaOH
md1=c1*ms1/100=40*300/100=120g NaOH
m=n*M=2*40=80g NaOH
mdf=md1+80=200g NaOH
msf=ms1+80=380g solutie NaOH
cf=200*100/380=52,63%
40g........36,5g
NaOH + HCl -> NaCl + H2O
200g......x=182,5g
ms=182,5*100/36,5=500g solutie
Vs=ms/d=500/1,183=422,65ml HCl