Răspuns :
l=10cm⇒A patrat=10²cm²=100cm²;
h=20cm;
⇒V=A·h
⇒V=100cm²·20cm=2000cm³;
⇒p=700kg/m³;
⇒m=p·V
⇒m=700kg/m³·2000cm³
⇒m=700kg/m³·0,002m³⇒se reduce m³ cu m³;
⇒m=700kg·0,002
⇒m=1,4kg=1400g;
h=20cm;
⇒V=A·h
⇒V=100cm²·20cm=2000cm³;
⇒p=700kg/m³;
⇒m=p·V
⇒m=700kg/m³·2000cm³
⇒m=700kg/m³·0,002m³⇒se reduce m³ cu m³;
⇒m=700kg·0,002
⇒m=1,4kg=1400g;
Se dă:
ρ (corp)=700 kg/m³
a (vas)=10 cm=0,1 m
h₁ (vas)=20 cm=0,2 m
h₂ (vas)=2 cm=0,02 m
m (corp) -?
Rezolvare:
Formula pentru densitate: ρ=m/V.
De aici, scoatem formula pentru masă: m=ρ·V.
Dar nu cunoastem volumul pietrei, dar îl putem afla, scăzînd din volumul total al vasului în care se află, volumul acestui vas, în lipsa corpului., adică V (corp)=V₂-V₁.
Dar, pentru a afla volumul vasului fără corp, vom folosi formula: V₁=S·h₁. Dar S=a·a=a² (deoarece are la bază un pătrat). Deci, S=(0,1 m)²=0,01 m². Avem suprafaţa ariei, deci putem afla şi V₁: V₁=0,01 m²·0,2 m=0,002 m³.
Acum, trebuie să aflăm volumul lichidului, după introducerea corpului în vas, dar pentru a-l afla, vom folosi următoarea formulă: V₂=S·(h₁+h₂). S deja l-am aflat, deci înlocuim în formulă şi calculăm: V₂=0,01 m²·(0,2 m+0,02 m)=0,01 m²·0,22 m=0,0022 m³. Acum, putem afla volumul corpului: V=0,0022 m³-0,002 m³=0,0002 m³. Deci, putem liber afla masa corpului, ştiind deja toate valorile formulei:
m=700 kg/m³·0,0002 m³=0,14 kg.
Răspuns: Masa pietrei este de 0,14 kilograme, adică 140 de grame.
ρ (corp)=700 kg/m³
a (vas)=10 cm=0,1 m
h₁ (vas)=20 cm=0,2 m
h₂ (vas)=2 cm=0,02 m
m (corp) -?
Rezolvare:
Formula pentru densitate: ρ=m/V.
De aici, scoatem formula pentru masă: m=ρ·V.
Dar nu cunoastem volumul pietrei, dar îl putem afla, scăzînd din volumul total al vasului în care se află, volumul acestui vas, în lipsa corpului., adică V (corp)=V₂-V₁.
Dar, pentru a afla volumul vasului fără corp, vom folosi formula: V₁=S·h₁. Dar S=a·a=a² (deoarece are la bază un pătrat). Deci, S=(0,1 m)²=0,01 m². Avem suprafaţa ariei, deci putem afla şi V₁: V₁=0,01 m²·0,2 m=0,002 m³.
Acum, trebuie să aflăm volumul lichidului, după introducerea corpului în vas, dar pentru a-l afla, vom folosi următoarea formulă: V₂=S·(h₁+h₂). S deja l-am aflat, deci înlocuim în formulă şi calculăm: V₂=0,01 m²·(0,2 m+0,02 m)=0,01 m²·0,22 m=0,0022 m³. Acum, putem afla volumul corpului: V=0,0022 m³-0,002 m³=0,0002 m³. Deci, putem liber afla masa corpului, ştiind deja toate valorile formulei:
m=700 kg/m³·0,0002 m³=0,14 kg.
Răspuns: Masa pietrei este de 0,14 kilograme, adică 140 de grame.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!