👤

Daca 4 kg de pere costa 10 lei atunci 6 kg pere costa....lei

Răspuns :

4 kg ........................ 10 lei
6 kg ........................ x lei
________________________

[tex] \frac{4 kg}{6 kg} = \frac{10 lei}{x lei} [/tex]

[tex]x = \frac{6 x 10 }{ 4 } [/tex]

[tex]= \frac{60 }{4} [/tex]

= 15 lei costa 6 kg