👤

Patru kilograme de gutui costă 16 lei. Un kilogram de gutui de aceeaşi calitate costă ... lei.
*Regula de 3 simpla, vreau rezolvarea sub forma unei ecuatii cu semnele geometrice*


Răspuns :

4kg......16 lei
1kg.......x lei
proportionalitatea este directa deci
[tex]x= \frac{16\cdot 1}{4} =4\ lei[/tex]
4kg......16 lei
1kg.......x kg
x=16·1/4⇒x=4