👤

Un kg de bomboane costa 43,5 lei,iar un kg de banane costa 16,5.Au fost procurate cite 2 kg de fiecare fel.Cit a costat toata cumparatura?Va rog ajutatima.

Răspuns :

43,5 x 2 + 16,5 x 2 =87 + 33 =120 lei
2 x 43.5 + 2 x 16.5 = 87 + 33 = 120 lei